English | Deutsch

Hakkında Yazılar

Hürriyet-Ankara, 20 / Kasım / 2008

HOCALARIN HOCASININ HOCASI
AKSES ANILDI

İcracıya güveni sonsuzdu
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, Adnan Saygun ve Necil Kâzım Akses'in bu alanda oldukça başarılı olduğunu söyledi. Gökmen, "Akses'in son notayı koyduktan sonra eseri icracıya teslim etmesi, icracıya olan saygı ve güvenini göstermektedir" diye konuştu. Müzik dilinin en saf anlatımı olan senfonik müzik besteciliğinin zorluğuna dikkati çeken Gökmen, Akses'in ilk eserleri ile son eserleri arasında büyük farklar olduğunu dile getirdi.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı "Türk Beşleri" olarak anılan Türkiye'nin ilk klasik müzik bestecilerinden Necil Kâzım Akses'in doğumunun 100.yılı dolayısıyla "Eserleri, Öğretmenliği ve Dostluğuyla Akses" konulu panelde anıldı. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Toplantı Salonu'nda düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, önemli bir misyon taşıyan "Türk Beşleri"nin Atatürk devrimlerinin müzik önderleri olduğunu belirterek, "Beşinin eserlerini de yönetme onuruna eriştim" dedi. Orkestrasyonun en ince ayrıntılarını Necil Kâzım Akses'ten öğrendiğini ifade eden Gökmen, Akses'in derin bir polifonik müzik doğrultusunda kendilerini aydınlattığını anlattı.

İddialar gerçeği yansıtmıyor

Sanatçının oğlu Ahmet Akses de Türk Beşlileri'nin, çok sesli müzik geçmişi olmayan bir toplumda çok sesliliğe dayanan eserler oluşturduklarını, müzik okulları kurduklarını belirterek, "yerelliği göz ardı etmeyen evrensel boyutta çok sesliliği yaratmış ve kurumsallaştırmışlardır" diye konuştu. Akses, Türk Beşlileri'nin tesadüfü bir araya geldiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Akses'in ilk öğrencisi olan Besteci Nevit Kodallı da sanatçıyı "hocaların hocasının hocası" olarak tanımlayarak, sözlerine başladı. Akses'in Ankara Devlet Konservatuvarı'nın kurulmasında büyük emeği olduğunu anlatan Kodallı, öğrencileri, Akses'in oluşturduğu sistem doğrultusunda yetiştirdiklerini belirtti. Kodallı, öğrenciliğinin ilk yıllarında piyano için yazdığı bir "balad"ı konserde çaldırdığını, yaylılar için yazdığı bir "sextet"in Ankara Radyosu'nda seslendirilmesine vesile olduğunu anlattı. Nevit Kodallı, "Bana evladı gibi evinde yer verdi" diye konuştu.Copyright © 2009 Necil Kâzım Akses