English | Deutsch

Hakkında Yazılar

Milliyet, 22 / Eylül / 2007

AKSES'İN ADI PARKTA YAŞAYACAK 

Çankaya Belediyesi, Ankara aşığı usta müzisyen Necil Kâzım Akses'in ismini Emek'te bulunan bir parka verecek. Çankaya Belediyesi'nden yapılan açıklamada, ünlü müzisyen Akses'in, Ankara'da bulunduğu dönemlerde Emek'te ikamet ettiği hatırlatıldı. Açıklamaya göre, Çankaya Belediye Meclisi İsimlendirme Komisyonu'nun önerisi doğrultusunda Çankaya Belediye Meclisi'nin 4 Eylül'de gerçekleştirilen oturumunda Necil Kâzım Akses isminin, Emek'te bulunan bir parka verilmesi oybirliği ile kabul edildi.

Akses kimdir?
1908 yılında doğan ve 16 Şubat 1999'da hayata gözlerini kapayan Necil Kâzım Akses, Türk klasik müziğinin önde gelen yaratıcı ve simge isimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

 

Hürriyet, 22 / Eylül / 2007

EMEK'TE BİR PARKA AKSES ADI VERİLİYOR 

Çankaya Belediyesi, usta müzisyen Necil Kâzım Akses'in ismini Emek'te bulunan bir parka verecek.
Ünlü müzisyen Akses Ankara'da bulunduğu dönemlerde Emek semtinde yaşamıştı. Çankaya Belediye Meclisi'nde Necil Kâzım Akses isminin Emek'te bulunan bir parka verilmesi oybirliği ile kabul edildi.

1999'da hayata gözlerini kapayan Necil Kâzım Akses, Türk Klasik Müziğinin önde gelen yaratıcı ve simge isimlerinden biri olarak kabul ediliyor.
Eğitimini İstanbul Belediye Konservatuvarı, Viyana Müzik Akademisi, Prag Devlet Konservatuvarı gibi önemli kurumlarda tamamlayan Akses, Ankara Devlet Konservatuvarının kurucuları arasında da yer aldı.Copyright © 2009 Necil Kâzım Akses